Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bulteriér

22. 4. 2008

Originální název plemene : Bull Terrier Obrazek

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Zápasy s býky, psí zápasy 

Využití dnes: Společník,
lovecký pes

Průměrná délka života : 11-13 let

Hmotnost : 22-35 kg

Výška : 42-50 cm

Historie
Toto plemeno vzniklo v 19. století v Anglii, kde se původně využívalo k zápasům s býky. Za otce bulteriéra je považován James Hincks, který křížením buldoka s anglickým bílým teriérem chtěl vyšlechtit psa, který by byl lahodící oku jak na zápasech, tak i na výstavách. Tímto však nebyl vývoj bulteriéra ukončen. Později byla do chovu přimísena krev pointra, foxhounda, mastifa a dalších plemen. Výsledkem je inteligentní, ale i velmi silný a temperamentní pes, který je dnes nejvíce chován pro svůj neobvyklý exteriér a velmi přátelskou povahu.

Typy
Dnes jsou chovány dva typy bulteriéra, odlišující se od sebe pouze velikostí. Bulteriér standardní velikosti s kohoutkovou výškou 42-50 cm a bulteriér miniaturní, který je vysoký maximálně 35 cm. Bulteriér miniaturní je méně rozšířený než bulteriér standardní velikosti.

Všeobecný vzhled
Bulteriér je středně velký, silný a dobře osvalený pes. Charakteristickým rysem bulteriéra je velká vejčitá hlava bez čelního sklonu, tzv. klabonos, malé trojúhelníkovité, šikmo uložené oči a tenké špičaté uši. Tělo je pevné a svalnaté.

Srst a barva srsti
Srst je na celém těle krátká, tvrdá, s mírným leskem a hladce přiléhá k tělu. Původně byl bulteriér vyšlechtěn pouze v bílé barvě. Dnes je uznána barva bílá, bílá se znaky na hlavě, tricolor, žíhaná, zlatá v různých odstínech a černá se žíháním v kombinaci s bílými znaky.

Povaha
Bulteriér je inteligentní pes, který se rychle a dobře učí, je však také velmi tvrdohlavý. Je velmi živý a temperamentní, od přírody výborný hlídač. Je také velice přátelský a společenský.

Společenská charakteristika
Všeobecně lze říci, že bulteriér miluje lidi. Necvičený pes vítá všechny kolemjdoucí a obtěžuje je svou náklonností. Při správně vedené výchově je svému pánovi výborným a věrným kamarádem. Pokud je k tomu veden odmalička, nebývají problémy ani v soužití s jinými domácími zvířaty. Soužití se psem jiného plemene se však nedoporučuje, většinou mezi nimi vznikne konflikt, protože bulteriér se k psům chová poněkud dominantně a odvážně.

Vztah k dětem
Tento pes vychází s dětmi většinou velmi dobře. Nutný je však dohled při prvním setkání s malými dětmi, většina psů nemá ráda jejich křik a škádlení. Pokud má bulteriér z mládí s dětmi dobré zkušenosti, nevznikají žádné konflikty ani v dospělém věku psa.

Výchova
Formování povahy bulteriéra musí probíhat důsledně od štěněčího věku. S výchovou je nutné začít ihned po odběru štěněte. Nejdůležitější období pro vrytí základních životních návyků a cviků do paměti je prvních osm týdnů, druhé období končí v šestnácti týdnech. Po tomto období se základním věcem pes učí již těžko. Bulteriér vyžaduje velmi důsledného a spravedlivého pána. V rukou psychicky labilního člověka může způsobit hodně zla. Nespravedlivé nebo přehnané tresty z něj mohou udělat neurotického až agresivního psa.

Držení
Nejlépe je mu v bytě, kde stále cítí přítomnost svého pána, pro kterého je ochoten udělat cokoliv. Pokud je pes držen v kotci, jsou nutné jeho denní návštěvy v bytě majitele a také dostatečná volnost pohybu. Je nutné ho zaměstnat, pokud se nudí, může v bytě způsobit škody.

Pracovní využití
Ideální práce je pro ně práce lovecká, kdy při dohledávání dosahují velmi dobrých výsledků. Poslední dobou se také uplatňují při canisterapii. Mají snížený práh bolestivosti a nevadí jim štípání a tahání postižených dětí. Bulteriér však není příliš vhodný ke služebnímu výcviku, i když jsou mezi nimi jedinci, kteří i v této oblasti uspěli na výbornou.

Pohyb
Tento pes vyžaduje dostatek pohybu. V dobré kondici ho v dospělosti udrží běh vedle kola na kratší vzdálenosti. Ideální je pro něj volný pohyb v přírodě. Bulteriér potřebuje minimálně tři půlhodinové vycházky denně a alespoň jednou týdně delší, alespoň dvou až tříhodinový výlet. Je vhodné zapojit se s bulíkem do nějakého psího sportu.

Péče
Krátká srst bulteriéra vyžaduje pouze minimální péči. Odumřelé a uvolněné chlupy postačí občas odstranit gumovým kartáčem a srst psa otřít od prachu vlhkým hadříkem. Při koupání je nutné použít kvalitní šampon, určený speciálně pro psy. Vnitřní zvukovod je nutné udržovat v čistotě, drápky udržujeme krátké. Bulteriér by měl spát na měkkém.

Využití ke hlídání
Tito psi mají vrozené hlídací schopnosti a nemusí se je učit. Ví dobře, co mají chránit, a v případě nutnosti to brání do posledního dechu.

Vhodné sporty
Agility, aportování, hra s míčem, stopování, lov,

o tom, co který sport obnáší, čtěte zde

Nejčastější onemocnění
"Kožní onemocnění; furunkulóza; náchylnost k natržení šlach a vazů; dědičný sklon k vykloubení čéšky; onemocnění ledvin; hluchota u bílých jedinců; tříselná a břišní kýla; entropium; ektropium"

 

Zvláštnosti plemene
Bulteriér je zvláštní pes už svým vzhledem, na první pohled zaujme jeho vejčitá, klabonosá hlava a malé šikmé oči. Toto plemeno bývá někdy zatracované pro svůj bojový původ, ale bulteriér je od přírody pes přátelský a laskavý k lidem. Bohužel existují lidé, kteří si tímto psem nahrazují své chybějící sebevědomí a špatnou výchovou tohoto psa podporují jeho špatnou pověst. Bulteriér nesmí být nikdy cvičen na útok proti lidem, dokáže ubránit mu svěřené věci i bez výcviku, má vrozený hlídací instinkt. Pokud si chcete pořídit tohoto psa, měli byste nejprve přezkoumat vztah chovatele k tomuto plemenu.

Příprava na výstavu
Na výstavu je nutné začít připravovat psa již v mládí. Schopnost stát ve výstavním postoji, který zvýrazní přednosti psa a umění ladného pohybu ve výstavním kruhu, to vše přispívá k dobrému hodnocení psa, stejně jako výborné chování. Pes na výstavě musí být ve vrcholné kondici, s chrupem bez zubního kamene, čistýma ušima a krátce zastřiženými drápy. Rovněž by měl pes být připraven na dotyky rozhodčího, který mu může kontrolovat skus, a u psů též varlata.

 

Výživa štěněte
Ke správnému vývoji kostí a svalstva potřebuje štěně bulteriéra vyváženou a kvalitní stravu a doporučené množství vitamínů a minerálů. Tyto požadavky splňuje kompletní suché krmivo Berta growth z prémiové řady výrobků firmy Fitmin. Toto krmivo poskytuje štěněti zvýšený podíl živočišných bílkovin, živočišného tuku a vyšší podíl vápníku pro správný růst kostry. Nezapomeňte, že kvalita krmiva je daleko důležitější než jeho kvantita.

Výživa dospělého psa
U dospělého psa musí být vždy v rovnováze příjem energie v potravě s výdejem energie pohybem. Krmivo musí být vybráno tak, aby udržovalo psa vitálního a ve výborné kondici. Firma Fitmin nabízí ve své prémiové řadě krmiv krmiva nejen pro všechny věkové kategorie psů, ale pro dospělé psy zde najdete takové krmivo, které bude vašemu psovi vyhovovat i vzhledem k jeho pohybové aktivitě.

Výživa starého psa
Starý pes už nemá takovou potřebu pohybu, jako pes v aktivním věku, zmenšují se tedy i nároky na množství přijímané potravy. Aby pes netloustl, je vhodné pozvolna přejít na odlehčenou stravu pro seniory.

Dovětek pro budoucí majitele
Bulteriér je inteligentní pes, který miluje lidi a děti. Vyžaduje mnoho lásky a trpělivosti, a při správné výchově vám bude skvělým ochráncem, společníkem a přítelem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mám blbí rodiče.

(Dalimil Loffler, 4. 10. 2009 12:06)

Mám blbi rodiče nehcou mi koupit bullterriéra ani pittbulla zbit je nejlépe

Re: Mám blbí rodiče.

(Snitch, 4. 3. 2012 15:32)

Zbít tebe, blbče. Na hraní si pořiď plyšáka.!

Re: Re: Mám blbí rodiče.

(Polish, 9. 11. 2012 20:21)

Kolik to je prosimte?! hadam tak +- 15... az si na nej nasetris a dokazes rodicum ze se o nej dokazes posatrat a radne vycvicit....tak mas pravo ho mit.

Re: Mám blbí rodiče.

(Gámoš, 14. 4. 2014 17:58)

takovým lidem jako si ty pes do ruk nepatří .. a bulík už vůbec ne